…někdo týrá zvíře

Týraní mohou být nejen psi v množírnách, uvázáni na řetězu, zavřeni v kotci, bez vody a jídla, či v mrazech, ale i hospodářská zvířata ustájená v nevyhovujících podmínkách nebo vyhladovělá a nemocná. Někdy může docházet k týrání nevhodným způsobem chovu, kdy si to chovatel ani nemusí uvědomovat, a někdy opravdu jde o záměrné surové týrání zvířat. V první řadě se vždy pokuste s majitelem promluvit. Vysvětlete mu, že jeho chování není v pořádku a měl by se pokusit o nápravu. Kdyby se náhodou povedlo ho přesvědčit, máte vyhráno. Ale my víme, že domluva často nepomáhá. Pokud tyran nehodlá nic měnit a na vás kašle, zkuste od něj zvíře získat. Často se povede psa vyměnit za flašku rumu nebo karton cigaret. Opravdu.

Když se majitel v žádném případě vzdát zvířete nehodlá, např. když ho má na vydělávání peněz prodejem štěňat, musí se rozjet byrokratické kolečko počínající nahlášením podezření na týraní zvířat na jedno z těchto míst:

  • obecní úřad,
  • krajskou veterinární správu,
  • policii,
  • státnímu zastupitelství,

kde nahlásíte, jak podle vás k týrání dochází a popíšete veškeré detaily, které znáte. Inspektoři případ posoudí a můžou podat návrh na odebrání zvířat, o kterém ovšem rozhoduje obecní úřad. Jak jistě víte, tyto činnosti trvají v řádu týdnů či měsíců. Po celou dobu zvířata dále trpí a mohou i umřít. Krajská veterinární správa vás musí informovat o průběhu šetření jen v případě, že o to sami požádáte již při nahlašování.

Pokud uvidíte zvíře bezprostředně v ohrožení života, volejte policii (158). Pokud najdete volně se pohybujícího psa bez majitele, přečtěte si postup ZDE.