…najdete psa

Pokud objevíte zatoulaného psa, nejprve chvíli vyčkejte na místě a pozorujte okolí, třeba je páníček někde za rohem, nebo v blízkém obchodě. Pokud ani po pár minutách není po majiteli ani stopa, bude záležet hlavně na tom, zda se Vám podaří pejska odchytit. Pokud se nezdá být agresivní, popř. se k Vám sám přidá, připněte ho buď na vodítko, nebo zkuste použít provaz, šátek nebo cokoliv co máte po ruce. Ideální by bylo zůstat s ním na uzavřeném místě, odkud nemůže utéci, nebo ho zkusit alespoň povely držet ve vaší blízkosti, odchytoví pracovníci Vám budou vděční.  Ze všeho nejdříve se podívejte, zda pes nemá na krku známku s telefonním číslem, pak by byla cesta zpět k majiteli již jednoduchá. Pokud psa pouze vidíte, ale nedaří se Vám jej odchytit, i tak volejte obecní/městskou policii, která by na místo měla vyslat odchytový vůz a strážníci by se následně měli sami pokusit psa odchytit. Pokud se toto stane v menší obci, kde se zodpovědní lidé staví k vyřešení situace odmítavě, volejte přímo státní policii na telefonu 158. Volně pobíhající pes může ohrožovat jak kolemjdoucí, tak i řidiče, a může způsobit fatální následky. Obec má ze zákona povinnost se o toulavé zvíře postarat! Volejte v první řadě obecní policii (156). Bohužel se někdy můžete setkat i se situací, kdy obec obecní policii nemá a odpovědné osoby s Vámi prostě odmítnou bavit a jakkoliv zvíře řešit, nebo je zrovna víkend/svátek/dovolená a nikomu se nedovoláte. Pokud to je pravda, mělo by pomoci nahlásit státní policii, že pes ohrožuje provoz na silnici. Pokud to nepomůže a psa se vám nepodaří odchytit, zbývá obvolat soukromé odchytové stanice, útulky anebo spolky a doufat, že se najde někdo ochotný, a tomu se to povede. Je ale možné, že bude nutné zaplatit náklady na odchyt, které by následně měly být vymáhány po majiteli psa, bude-li nalezen. Více info k problematice odmítnutí ze strany odpovědných osob naleznete ZDE.

Pokud se Vám podaří psa chytit, máte ho např. v autě nebo na vodítku a nemůžete se dovolat zodpovědným osobám, kontaktuje spolky (nejen) v okolí sami s urgentním dotazem, zda by neměli místo na vašeho nalezence. Síť organizací, jako jsme např. my, je poměrně rozsáhlá a propojená, a vždy se snažíme, je-li to v našich kapacitách, pomoci, minimálně zveřejněním a sdílením prosby. Smutná pravda je, že je hodně obcí, ve kterých se tyto situace neřeší podle zákona, ale jsou schopni psy opravdu „vypustit do lesa“ nebo ho dokonce usmrtit, jen aby se o něj nemuseli postarat. Zajímejte se proto, co se psem bude a nenechte se odbýt.

Obec má zákonem danou povinnost postarat se o nalezené psy/kočky. Při nálezu psa/kočky volejte tedy číslo 156, městskou policii, případně přímo starost(k)u obce. V Praze Vás po zavolání na toto číslo přepojí do útulku v Troji, kde se Vás zeptají, na adresu, kde se pes nachází, a pak pošlou odchytový vůz a strážníka. Může jim to trvat i několik desítek minut, nepropadejte tedy panice, že na vás zapomněli.

Máte ale i jiné možnosti – můžete sami vzít zvíře na služebnu městské policie, která je vybavena čtečkou mikročipů nebo do veterinární ordinace. V obou případech, pokud zvíře čip má, pracovníci kontaktují nonstop registr majitelů zvířat a ti předají informaci majiteli. Proto čipujte svá zvířata a udržujte aktuální kontaktní informace v registru! Nikdy nevíte, kdy se zaběhne zrovna Vás psí miláček.  Strážníci/obec by měli být vybaveni prostory pro přechodné ubytování zatoulaných zvířat. Pokud nejsou, nebo tam nalezence nechávat nechcete, nejste povinni jim psa nechávat. Můžete ho dočasně ubytovat u sebe doma, ale vždy musíte nález ohlásit obci/policii, abyste se nedopustili krádeže.

V případě, že se chystáte aktivně hledat původního majitele, psa/kočku zaregistrujte na Psím detektivovi, na PesWebu, a také můžete vytvořit letáček a sdílet ho na Facebooku do různých skupin zabývajících se kynologií, nebo s geografickým zaměřením a poprosit ostatní o sdílení. Využít můžete i naší skupinu Dočasky De De, z.s. Existují i specializované skupiny, např. Ztracení a nalezení psi atd.

Nezapomínejte ani na ostatní opuštěná a hlavně zraněná zvířata. Když najdete jiné zraněné zvíře, než je kočka nebo pes, nebo i zdánlivě opuštěné mládě, podívejte se na stránky Českého svazu ochránců přírody  a najděte nejbližší záchrannou stanici. Číslo na jejich centrální dispečink je +420 774 155 155. Pokud se nacházíte v Praze, můžete využít rovnou nonstop linku Pražské zvířecí záchranky + 420 773 772 771. Zároveň ale dávejte pozor, aby zvíře Vaši pomoc opravdu potřebovalo. Pokud není viditelně zraněné, tak před tím, než budete sahat na opuštěné mládě, raději zavolejte na výše uvedené číslo a ujistěte se o správnosti svého jednání.

Jak my, záchranáři, říkáme, raději řešit, volat a odchytávat „zbytečně“, než aby se zatoulanému zvířeti něco stalo proto, že nikdo nezakročil.