Postup adopce

Dočasné péče nefungují jako klasické útulky, kam byste si mohli kdykoliv přijet pro psa a rovnou si ho odvézt domů. V Dočaskách De De klademe na výběr nových páníčků velký důraz. Dáváme psům (a kočkám) v průběhu jejich pobytu u nás nadstandardní péči a zakládáme si na tom, že jim vybereme to, co je pro ně nejlepší. Tím zredukujeme riziko, že se nám psi brzy po adopci vrátí zpět, anebo hůř, že je budeme muset odebírat pro zanedbání péče.

Každý pes má odlišnou povahu a tím se liší i požadavky na nový domov, které u něj máme. Prvním krokem pro zájemce tak je přečtení si popisu vybraného psa, jenž má ve svém albu. Zpravidla je v něm uveden věk, snášenlivost s ostatními psy i jinými zvířaty, vhodnost k dětem, povaha a případně informace o historii psa, když ji známe. Pokud věříte, že pejsek, kterého jste si vybrali, zapadá do vašeho životního stylu, čeká vás následující postup:

  1. Napíšete nám e-mail (popř. zavoláte), ve kterém představíte sebe, svůj životní styl, jak a kde bydlíte, případně vaše zkušenosti s pejsky a vše, co by mohlo mít vliv na to, jak bude pejsek žít. Konkrétní kontakt je buď uveden přímo v albu, nebo využijte e-mail předsedkyně dita@docaskydede.cz či tel. +420 602 259 705
  2. Pokud nebude z vašeho e-mailu nebo hovoru patrné, že se k vám vybraný pejsek vyloženě nehodí, předsedkyně spolku vám přepošle číslo na dočaskáře, se kterým si domluvíte termín nezavázané návštěvy. Pokud jste mluvili přímo s dočaskářem, domluvíte se s ním na návštěvě ihned.
  3. Následuje nezávazná návštěva. NIKDY nedáváme psa do adopce při první návštěvě. Pokud jste zdaleka a nechcete jezdit dvakrát, nebo pokud nechcete jezdit vůbec a chcete psa převézt od cizích lidí, ani nás nemusíte kontaktovat.
  4. Návštěvy absolvuje zpravidla více zájemců, proto skutečnost, že jste psa navštívili, neznamená, že vám bude dán do adopce. Každý dočaskář vybírá zájemce dle svého uvážení, zpravidla po poradě s alespoň ještě jedním členem spolku, a vybírají ten nejlepší z možných domovů. Věřte nám, že někdy je opravdu těžké vybírat z více skvělých domovů, a tak pokud pejska nedostanete zrovna vy, neznamená to, že jste špatní. Znamená to jen, že jsme pro dané zvíře vybrali někoho, kdo se k němu hodil o trošku více.
  5. Další krok závisí na více skutečnostech, či na konkrétním případu. Pokud se rozhodneme, že jste to právě vy, komu pejska svěříme do trvalé péče, následuje druhá návštěva. Někdy je už u vás doma (rovnou s pejskem či bez), někdy si podruhé rovnou přijedete převzít psa k dočaskáři domů a někdy následuje i druhá nezávazná návštěva (např. se zbytkem rodiny, s ostatními zvířaty atp.).
  6. Pokud je vše v pořádku a zájem o adopci z obou stran trvá (samozřejmě i zájemce může v průběhu procesu zjistit, že tento pes pro něj není povahově to pravé), následuje při předání psa do trvalé péče podpis adopční smlouvy (tu můžete zhlédnout vpravo dole na stránce) a zaplacení adopčního poplatku. Ten je stanoven individuálně; většinou se pohybuje mezi 2 až 3 tisíci. Všichni psi od nás odcházejí čipováni, očkováni, odblešeni, odčerveni a, pokud zdravotní stav dovolí, tak i kastrováni. Lidé, kteří si osvojují štěně, které ještě nemůže být kastrováno, mají psa do doby kastrace svěřené jen do dočasné péče – adopční smlouva se podepisuje až po kastraci, a to z důvodu nedodržování podmínky kastrace v dospělosti ze strany některých nových majitelů.
  7. Ani po tom, co se u vás nový člen rodiny zabydlel, se nás nezbavíte 🙂 Vyžadujeme pravidelné zprávy z nových domovů o tom, jak se psovi daří a zda je vše v pořádku. Když nám čas od času přijde fotka a pár vět o tom, jak se má pejsek doma skvěle, vždy nás to zahřeje u srdce a vidíme, že naše činnost má smysl. Samozřejmostí (zakotvenou i v adopční smlouvě) je okamžité informování předsedkyně spolku v případě, že se o psa ze závažných důvodů dále nemůžete postarat – nikdy nesmíte svěřit psa třetí osobě -, závažné nemoci, útěku či úmrtí psa.

Jak vidíte, psa rozhodně nedáváme prvnímu, kdo si o něj napíše, ale nové domovy vybíráme opravdu pečlivě. Proto nás prosím kontaktujte jen v případě, že souhlasíte s výše uvedeným procesem, kdy se budeme scházet a ptát a budeme toho o vás chtít vědět opravdu hodně. Pokud na nás máte otázky pro změnu vy, neváhejte nás kontaktovat nebo se rovnou podívejte na naši nabídku psů a koček k adopci.